Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0098120R000Q0L
Y0098120R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0098120R000Q0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.02% AXIAL
Datasheet Download
Y0098120R000Q0L.pdf
Availability of Y0098120R000Q0L
QUANTITY
Y0098120R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0098120R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0098120R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSA101
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" x 0.102" Rectangular x 0.305" L (6.60mm x 2.59mm x 7.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0098120R000Q0L
Y0098120R000Q0L Details Description
Related parts for Y0098120R000Q0L
CONN RING 90DEG 6 AWG #10 TIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV NP0 3640 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.64K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AC CURRENT SENSOR 20A MAX datasheet.pdf