Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0101720R000F0L
Y0101720R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0101720R000F0L
Brief Description
RES 720 OHM 1W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0101720R000F0L.pdf
Availability of Y0101720R000F0L
QUANTITY
Y0101720R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0101720R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0101720R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)720
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0101720R000F0L
Y0101720R000F0L Details Description
Related parts for Y0101720R000F0L
MOD PWR ENTRY 10A 125V QC PNL MT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-5V +/-700MA DIP datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONNECTOR FOR ENCODER ABS MOTOR datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (C-101-12) SPM datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
SENSOR IMAGE 1.6MP CMOS 48-LCC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf