Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07851K66600B9L
Y07851K66600B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y07851K66600B9L
Brief Description
RES 1.666K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07851K66600B9L.pdf
Availability of Y07851K66600B9L
QUANTITY
Y07851K66600B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07851K66600B9L
Internal Part NumberEIS-Y07851K66600B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.666k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07851K66600B9L
Y07851K66600B9L Details Description
Related parts for Y07851K66600B9L
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 16POS GOLD datasheet.pdf
DOOR CAPSTAN datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf