Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785250R000T0L
Y0785250R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785250R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0785250R000T0L.pdf
Availability of Y0785250R000T0L
QUANTITY
Y0785250R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785250R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0785250R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785250R000T0L
Y0785250R000T0L Details Description
Related parts for Y0785250R000T0L
DIODE SCHOTTKY 20V 1A PMDU datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 850MA 506 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC 8SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 5/32" 6.75" datasheet.pdf
LED 3MM RD/GN WHT DIFF BI-LEVEL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
GT 3C 3#8 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 10 V datasheet.pdf