Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078542K2000B0L
Y078542K2000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078542K2000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078542K2000B0L.pdf
Availability of Y078542K2000B0L
QUANTITY
Y078542K2000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078542K2000B0L
Internal Part NumberEIS-Y078542K2000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078542K2000B0L
Y078542K2000B0L Details Description
Related parts for Y078542K2000B0L
IDC CABLE - ASR10H/AE10G/ASR10H datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 6OUT 6'CORD METAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 6.96NS 256FTBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf