Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078950R0000T0L
Y078950R0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078950R0000T0L
Brief Description
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078950R0000T0L.pdf
Availability of Y078950R0000T0L
QUANTITY
Y078950R0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078950R0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y078950R0000T0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078950R0000T0L
Y078950R0000T0L Details Description
Related parts for Y078950R0000T0L
IDC CABLE-ASR20G/ AE20G / ASR20G datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 550MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL 125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf