Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079310R0000A0L
Y079310R0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079310R0000A0L
Brief Description
RES 10 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y079310R0000A0L.pdf
Availability of Y079310R0000A0L
QUANTITY
Y079310R0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079310R0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y079310R0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079310R0000A0L
Y079310R0000A0L Details Description
Related parts for Y079310R0000A0L
DIP CABLE - CDR16G/AE16M/CDR16G datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 279POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf