Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793163R770B9L
Y0793163R770B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793163R770B9L
Brief Description
RES 163.77 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0793163R770B9L.pdf
Availability of Y0793163R770B9L
QUANTITY
Y0793163R770B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793163R770B9L
Internal Part NumberEIS-Y0793163R770B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)163.77
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793163R770B9L
Y0793163R770B9L Details Description
Related parts for Y0793163R770B9L
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 6A 5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 400MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 412 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
AKZ 4 1 POLE CU PA BG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 9V 19.8W datasheet.pdf