Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793572R000T0L
Y0793572R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793572R000T0L
Brief Description
RES 572 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793572R000T0L.pdf
Availability of Y0793572R000T0L
QUANTITY
Y0793572R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793572R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0793572R000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)572
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793572R000T0L
Y0793572R000T0L Details Description
Related parts for Y0793572R000T0L
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC 10BIT BUS-INTFC D 3ST 24-SSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.1A 8TSSOP datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 30 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT89 datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf