Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793600R000V0L
Y0793600R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793600R000V0L
Brief Description
RES 600 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0793600R000V0L.pdf
Availability of Y0793600R000V0L
QUANTITY
Y0793600R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793600R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0793600R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)600
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793600R000V0L
Y0793600R000V0L Details Description
Related parts for Y0793600R000V0L
CAP TANT 2.2UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YEL 500/PK datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MICRO 100 F 20" RBW JACKS datasheet.pdf