Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R10000F0L
Y08500R10000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R10000F0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R10000F0L.pdf
Availability of Y08500R10000F0L
QUANTITY
Y08500R10000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R10000F0L
Internal Part NumberEIS-Y08500R10000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R10000F0L
Y08500R10000F0L Details Description
Related parts for Y08500R10000F0L
MOSFET N-CH 60V 37A TO220FP datasheet.pdf
FTG TEE W/DIV BR LD/LDP/CD10 OWH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
COVER RUBBER FOR 3400 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TFT COLOR LCD W/LED BCK LT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf