Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R25000F9L
Y08500R25000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R25000F9L
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R25000F9L.pdf
Availability of Y08500R25000F9L
QUANTITY
Y08500R25000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R25000F9L
Internal Part NumberEIS-Y08500R25000F9L
SeriesVCS1625
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R25000F9L
Y08500R25000F9L Details Description
Related parts for Y08500R25000F9L
IC COMPARATOR QUAD 18V SSOP-B14 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 256MB 184-DIMM datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 350MW SSOT3 datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECT 200/220/240V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN 48POS FML W/W A+C+E datasheet.pdf