Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08501R00000D9R
Y08501R00000D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y08501R00000D9R
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08501R00000D9R.pdf
Availability of Y08501R00000D9R
QUANTITY
Y08501R00000D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08501R00000D9R
Internal Part NumberEIS-Y08501R00000D9R
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08501R00000D9R
Y08501R00000D9R Details Description
Related parts for Y08501R00000D9R
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 800MA 288 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.08K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf