Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087512K1000F0L
Y087512K1000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y087512K1000F0L
Brief Description
RES 12.1K OHM .3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y087512K1000F0L.pdf
Availability of Y087512K1000F0L
QUANTITY
Y087512K1000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y087512K1000F0L
Internal Part NumberEIS-Y087512K1000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y087512K1000F0L
Y087512K1000F0L Details Description
Related parts for Y087512K1000F0L
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V CH 1812 datasheet.pdf