Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0925168R000T0L
Y0925168R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0925168R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 168 OHM 8W 0.01% TO220
Datasheet Download
Y0925168R000T0L.pdf
Availability of Y0925168R000T0L
QUANTITY
Y0925168R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0925168R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0925168R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220
PackagingBulk
Resistance (Ohms)168
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0925168R000T0L
Y0925168R000T0L Details Description
Related parts for Y0925168R000T0L
JUMPER-H1502TR/A3048W/H1502TR 6" datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 400MA 1.32 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 CLEAR 100' datasheet.pdf
IC POE SWITCH PSE 16TQFN datasheet.pdf
8MM TMP 5/16-24 datasheet.pdf