Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09420R33000A0L
Y09420R33000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09420R33000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.33 OHM 2W .05% RADIAL
Datasheet Download
Y09420R33000A0L.pdf
Availability of Y09420R33000A0L
QUANTITY
Y09420R33000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09420R33000A0L
Internal Part NumberEIS-Y09420R33000A0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±0.05%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09420R33000A0L
Y09420R33000A0L Details Description
Related parts for Y09420R33000A0L
CONN SPRING CONT 42 POS .137 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CHAN HD+ 2A 42V SOT223 datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf