Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09420R50000A9L
Y09420R50000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09420R50000A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.5 OHM 2W .05% RADIAL
Datasheet Download
Y09420R50000A9L.pdf
Availability of Y09420R50000A9L
QUANTITY
Y09420R50000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09420R50000A9L
Internal Part NumberEIS-Y09420R50000A9L
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09420R50000A9L
Y09420R50000A9L Details Description
Related parts for Y09420R50000A9L
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
D4NL-4AFA-B-NPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf