Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09430R05000F0L
Y09430R05000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09430R05000F0L
Brief Description
RES 0.05 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09430R05000F0L.pdf
Availability of Y09430R05000F0L
QUANTITY
Y09430R05000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09430R05000F0L
Internal Part NumberEIS-Y09430R05000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS302
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09430R05000F0L
Y09430R05000F0L Details Description
Related parts for Y09430R05000F0L
HDI PIN ASSY 3 ROW 96 POS datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.00V SC70 datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220F datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 24.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM GRAY datasheet.pdf