Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R10500F9L
Y09590R10500F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09590R10500F9L
Brief Description
RES 0.105 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09590R10500F9L.pdf
Availability of Y09590R10500F9L
QUANTITY
Y09590R10500F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09590R10500F9L
Internal Part NumberEIS-Y09590R10500F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.105
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09590R10500F9L
Y09590R10500F9L Details Description
Related parts for Y09590R10500F9L
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf