Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112116R6660A9L
Y112116R6660A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y112116R6660A9L
Brief Description
RES SMD 16.666 OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y112116R6660A9L.pdf
Availability of Y112116R6660A9L
QUANTITY
Y112116R6660A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112116R6660A9L
Internal Part NumberEIS-Y112116R6660A9L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.666
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112116R6660A9L
Y112116R6660A9L Details Description
Related parts for Y112116R6660A9L
LOCATOR ELECTROSTATIC IONIZED datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
DIVIDER FIT IN DRAWR TW-C 1=25PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf