Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11212K67000A0R
Y11212K67000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11212K67000A0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11212K67000A0R.pdf
Availability of Y11212K67000A0R
QUANTITY
Y11212K67000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11212K67000A0R
Internal Part NumberEIS-Y11212K67000A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11212K67000A0R
Y11212K67000A0R Details Description
Related parts for Y11212K67000A0R
THERMISTOR 470 OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 26-28AWG TIN datasheet.pdf
RES 7.2K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf