Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112136R0000Q0L
Y112136R0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y112136R0000Q0L
Brief Description
RES SMD 36 OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y112136R0000Q0L.pdf
Availability of Y112136R0000Q0L
QUANTITY
Y112136R0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112136R0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y112136R0000Q0L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112136R0000Q0L
Y112136R0000Q0L Details Description
Related parts for Y112136R0000Q0L
IDC CABLE - CSC34G/AE34M/X datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 50POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.29MM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf