Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112164R0000Q0R
Y112164R0000Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y112164R0000Q0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 64 OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y112164R0000Q0R.pdf
Availability of Y112164R0000Q0R
QUANTITY
Y112164R0000Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112164R0000Q0R
Internal Part NumberEIS-Y112164R0000Q0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112164R0000Q0R
Y112164R0000Q0R Details Description
Related parts for Y112164R0000Q0R
CAP CER 39PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 32AWG MULTIPLE 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf