Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11216K98000T0L
Y11216K98000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y11216K98000T0L
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11216K98000T0L.pdf
Availability of Y11216K98000T0L
QUANTITY
Y11216K98000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11216K98000T0L
Internal Part NumberEIS-Y11216K98000T0L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11216K98000T0L
Y11216K98000T0L Details Description
Related parts for Y11216K98000T0L
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 10.0MM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.8A 190 MOHM datasheet.pdf
RES 4.00M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TOUCH DISPLAY FUSION 4 4.3" PCAP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf