Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116946R4000Q9R
Y116946R4000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116946R4000Q9R
Brief Description
RES SMD 46.4 OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116946R4000Q9R.pdf
Availability of Y116946R4000Q9R
QUANTITY
Y116946R4000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116946R4000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y116946R4000Q9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116946R4000Q9R
Y116946R4000Q9R Details Description
Related parts for Y116946R4000Q9R
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9253-125 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf