Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169900R000T0L
Y1169900R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1169900R000T0L
Brief Description
RES SMD 900OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169900R000T0L.pdf
Availability of Y1169900R000T0L
QUANTITY
Y1169900R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169900R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1169900R000T0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169900R000T0L
Y1169900R000T0L Details Description
Related parts for Y1169900R000T0L
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 0.37A 8SOP datasheet.pdf
IC INVERTR HEX SCHM TRIG 14SOEIA datasheet.pdf
COVER SILICON RUBBR FOR M30 PROX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf