Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11722K50000B0R
Y11722K50000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11722K50000B0R
Brief Description
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11722K50000B0R.pdf
Availability of Y11722K50000B0R
QUANTITY
Y11722K50000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11722K50000B0R
Internal Part NumberEIS-Y11722K50000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11722K50000B0R
Y11722K50000B0R Details Description
Related parts for Y11722K50000B0R
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LOCATOR datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf