Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11726K04000T0R
Y11726K04000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11726K04000T0R
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11726K04000T0R.pdf
Availability of Y11726K04000T0R
QUANTITY
Y11726K04000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11726K04000T0R
Internal Part NumberEIS-Y11726K04000T0R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11726K04000T0R
Y11726K04000T0R Details Description
Related parts for Y11726K04000T0R
IC TXRX 60V RS485/RS422 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 4.5A TO-3PF datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 266POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
RES 45 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf