Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14422K61000B0L
Y14422K61000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14422K61000B0L
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y14422K61000B0L.pdf
Availability of Y14422K61000B0L
QUANTITY
Y14422K61000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14422K61000B0L
Internal Part NumberEIS-Y14422K61000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14422K61000B0L
Y14422K61000B0L Details Description
Related parts for Y14422K61000B0L
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 16VC SLP1616P6 datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 670MA 756 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf