Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14427K50000B0L
Y14427K50000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14427K50000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y14427K50000B0L.pdf
Availability of Y14427K50000B0L
QUANTITY
Y14427K50000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14427K50000B0L
Internal Part NumberEIS-Y14427K50000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14427K50000B0L
Y14427K50000B0L Details Description
Related parts for Y14427K50000B0L
FILTER LC HIGH FREQ 84PF 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.7A 51 MOHM TH datasheet.pdf
IGBT 1200V 153A 446W SOT227 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf