Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1445120R000Q9L
Y1445120R000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1445120R000Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y1445120R000Q9L.pdf
Availability of Y1445120R000Q9L
QUANTITY
Y1445120R000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1445120R000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y1445120R000Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ203
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1445120R000Q9L
Y1445120R000Q9L Details Description
Related parts for Y1445120R000Q9L
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 750W datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X17.4X0.6" BE/GY datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIE SET datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf