Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145311K6667A0L
Y145311K6667A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y145311K6667A0L
Brief Description
RES 11.6667K OHM 0.6W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y145311K6667A0L.pdf
Availability of Y145311K6667A0L
QUANTITY
Y145311K6667A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145311K6667A0L
Internal Part NumberEIS-Y145311K6667A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.6667k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145311K6667A0L
Y145311K6667A0L Details Description
Related parts for Y145311K6667A0L
POLYSWITCH RUE SERIES 3.00A datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PMU BATTERY CHRGR/REG 32-LLP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OPEN DRAIN SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 M40 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf