Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145316K0000T0L
Y145316K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y145316K0000T0L
Brief Description
RES 16K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y145316K0000T0L.pdf
Availability of Y145316K0000T0L
QUANTITY
Y145316K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145316K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y145316K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145316K0000T0L
Y145316K0000T0L Details Description
Related parts for Y145316K0000T0L
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN MINI-D 20POS R/A RECPT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 256BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 167MHZ 10DFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM .047UF 2000VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE 27KV 24AMP ASL - 2 SHOT datasheet.pdf
22UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf