Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1454938R000T0L
Y1454938R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1454938R000T0L
Brief Description
RES 938 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1454938R000T0L.pdf
Availability of Y1454938R000T0L
QUANTITY
Y1454938R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1454938R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1454938R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)938
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1454938R000T0L
Y1454938R000T0L Details Description
Related parts for Y1454938R000T0L
DIODE SCHOTTKY 45V 9A DO204AR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
VARISTOR 170V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 100' datasheet.pdf
D4NH-1FAS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf