Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455120R000Q9W
Y1455120R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1455120R000Q9W
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455120R000Q9W.pdf
Availability of Y1455120R000Q9W
QUANTITY
Y1455120R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455120R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1455120R000Q9W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455120R000Q9W
Y1455120R000Q9W Details Description
Related parts for Y1455120R000Q9W
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
DSP 16BIT QUAD CORE 431-FCPBGA datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 16A 2PL QC PNL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 4P PLASTIC datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS GLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf