Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00100D0R
Y14880R00100D0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00100D0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00100D0R.pdf
Availability of Y14880R00100D0R
QUANTITY
Y14880R00100D0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00100D0R
Internal Part NumberEIS-Y14880R00100D0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00100D0R
Y14880R00100D0R Details Description
Related parts for Y14880R00100D0R
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 4.2A 63W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 82W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf