Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R03000D139R
Y14880R03000D139R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R03000D139R
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 0.5% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R03000D139R.pdf
Availability of Y14880R03000D139R
QUANTITY
Y14880R03000D139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R03000D139R
Internal Part NumberEIS-Y14880R03000D139R
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R03000D139R
Y14880R03000D139R Details Description
Related parts for Y14880R03000D139R
IC BATT CHRGR CNSTNT I/V 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 68MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf