Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1496350R000A9R
Y1496350R000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1496350R000A9R
Brief Description
RES SMD 350 OHM 0.05% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y1496350R000A9R.pdf
Availability of Y1496350R000A9R
QUANTITY
Y1496350R000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1496350R000A9R
Internal Part NumberEIS-Y1496350R000A9R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1496350R000A9R
Y1496350R000A9R Details Description
Related parts for Y1496350R000A9R
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 12.7X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf