Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1624160R000Q9R
Y1624160R000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1624160R000Q9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.02% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y1624160R000Q9R.pdf
Availability of Y1624160R000Q9R
QUANTITY
Y1624160R000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1624160R000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y1624160R000Q9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1624160R000Q9R
Y1624160R000Q9R Details Description
Related parts for Y1624160R000Q9R
IC DAS 12BIT 4CH 5V 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
INSULTHERM 5/8" BLACK 200' datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN INLINE TAP 10-18AWG BRWN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
FERRITE BEADS / SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf