Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16242K21000B9W
Y16242K21000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16242K21000B9W
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16242K21000B9W.pdf
Availability of Y16242K21000B9W
QUANTITY
Y16242K21000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16242K21000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16242K21000B9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16242K21000B9W
Y16242K21000B9W Details Description
Related parts for Y16242K21000B9W
CAP CER 6800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf