Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16243K40000B9W
Y16243K40000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16243K40000B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16243K40000B9W.pdf
Availability of Y16243K40000B9W
QUANTITY
Y16243K40000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16243K40000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16243K40000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16243K40000B9W
Y16243K40000B9W Details Description
Related parts for Y16243K40000B9W
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES 240K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf
10UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf