Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162450R0000A0W
Y162450R0000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162450R0000A0W
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162450R0000A0W.pdf
Availability of Y162450R0000A0W
QUANTITY
Y162450R0000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162450R0000A0W
Internal Part NumberEIS-Y162450R0000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162450R0000A0W
Y162450R0000A0W Details Description
Related parts for Y162450R0000A0W
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 7A TO-220 datasheet.pdf
IC LI+ BATT CHARGER 28V 8-TDFN datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENT 8 WIRE 96" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 (5 + 4 Power) Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf