Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162510K0000B9W
Y162510K0000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162510K0000B9W
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162510K0000B9W.pdf
Availability of Y162510K0000B9W
QUANTITY
Y162510K0000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162510K0000B9W
Internal Part NumberEIS-Y162510K0000B9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162510K0000B9W
Y162510K0000B9W Details Description
Related parts for Y162510K0000B9W
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 2550-2570MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 37POS datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
BENGAL BOARD QUAD CORE 1.91GHZ datasheet.pdf
FIXED INDUCT 150NH 64A 0.29 MOHM datasheet.pdf