Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162512K4900A0W
Y162512K4900A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162512K4900A0W
Brief Description
RES SMD 12.49K OHM 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162512K4900A0W.pdf
Availability of Y162512K4900A0W
QUANTITY
Y162512K4900A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162512K4900A0W
Internal Part NumberEIS-Y162512K4900A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)12.49k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162512K4900A0W
Y162512K4900A0W Details Description
Related parts for Y162512K4900A0W
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 39V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
KIT STARTER MB95350 W/I2C datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf