Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1625146R487Q0W
Y1625146R487Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1625146R487Q0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 146.487 OHM 0.3W 1206
Datasheet Download
Y1625146R487Q0W.pdf
Availability of Y1625146R487Q0W
QUANTITY
Y1625146R487Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1625146R487Q0W
Internal Part NumberEIS-Y1625146R487Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)146.487
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1625146R487Q0W
Y1625146R487Q0W Details Description
Related parts for Y1625146R487Q0W
CONN RECEPT 20POS MALE PCB GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf