TDK Corporation C1005X7S1A155M050BC
C1005X7S1A155M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7S1A155M050BC
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X7S 0402
Datasheet Download
C1005X7S1A155M050BC.pdf
Availability of C1005X7S1A155M050BC
QUANTITY
C1005X7S1A155M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7S1A155M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X7S1A155M050BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7S1A155M050BC
Related LinksC1005X7S1, C1005X7S1A155M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7S1A155M050BC Details Description
Related parts for C1005X7S1A155M050BC
IC OPAMP PWR 1.6MHZ HERMETIC TO3 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7A 8DSO datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 15.73"L X 13.85"W datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 4POS PCB GOLD datasheet.pdf