Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162515R0000C9R
Y162515R0000C9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162515R0000C9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 0.25% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162515R0000C9R.pdf
Availability of Y162515R0000C9R
QUANTITY
Y162515R0000C9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162515R0000C9R
Internal Part NumberEIS-Y162515R0000C9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162515R0000C9R
Y162515R0000C9R Details Description
Related parts for Y162515R0000C9R
RES SMD 86.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 211MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
XBEE DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 10POS SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
SIZE 20, CLASS D, JUNCTION MODUL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.005A 5V datasheet.pdf