Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162515R0000C9R
Y162515R0000C9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162515R0000C9R
Brief Description
RES SMD 15 OHM 0.25% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162515R0000C9R.pdf
Availability of Y162515R0000C9R
QUANTITY
Y162515R0000C9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162515R0000C9R
Internal Part NumberEIS-Y162515R0000C9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162515R0000C9R
Y162515R0000C9R Details Description
Related parts for Y162515R0000C9R
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3.6MM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf