Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16252K40000A0W
Y16252K40000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16252K40000A0W
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16252K40000A0W.pdf
Availability of Y16252K40000A0W
QUANTITY
Y16252K40000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16252K40000A0W
Internal Part NumberEIS-Y16252K40000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16252K40000A0W
Y16252K40000A0W Details Description
Related parts for Y16252K40000A0W
RES 39.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-100' BLACK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 BK 2X500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
MODULE DIODE 1400V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf