Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16254K65500T0W
Y16254K65500T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16254K65500T0W
Brief Description
RES SMD 4.655K OHM 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16254K65500T0W.pdf
Availability of Y16254K65500T0W
QUANTITY
Y16254K65500T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16254K65500T0W
Internal Part NumberEIS-Y16254K65500T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.655k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16254K65500T0W
Y16254K65500T0W Details Description
Related parts for Y16254K65500T0W
TERM BLOCK RCPT 19PS SIDE 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 6DSBGA datasheet.pdf
FLAT RING DIFFUSED LIGHTING datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf